Czarownica nad Włodzicą - cykl słuchowisk innych niż wszystkie

 Jeszcze rok temu nikt by nie pomyślała, że w ciągu roku mocno ograniczy nas jakiś wirus, a całe życie kulturalne już bez oporów prowadzić będziemy online. Wychodząc tym realiom na przeciw niektórzy tworzą niebywałe, całkiem magiczne rzeczy, dzięki którym chociaż na chwilę można dać się wciągnąć w baśniowy świat, łącząc to co dawne z tym co nowe. 

W swoim projekcie „Czarownica nad Włodzicą. Baśnie z i legendy z Nowej Rudy i okolic” dokonał tego Karol Maliszewski - poeta i krytyk literacki. To cykl, aż dwadzieścia osiem zupełnie darmowych słuchowisk, które swoją wyjątkowość zawdzięczają zarówno magii opowieści jak i niesamowitym głosom lektorów, znakomitych aktorów krakowskich scen - Aliny Kamińskiej i Kajetana Wolniewicza. 

Słuchowiska zawierają w sobie baśnie oraz legendy z Nowej Rudy i jej okolic, skrzętnie zbierane przez autora i pieczołowicie ubrane w wyjątkową formę.

Cykl powstał z myślą o dzieciach i młodzieży – by przybliżyć im i uwrażliwić na piękno tradycji i historii, ale także z myślą o seniorach i osobach niepełnosprawnych – grupach, które nierzadko mają trudności z dostępem do bibliotek czy innych instytucji kultury.

To niesamowita podróż. Przesłuchując kolejne opowiadania, wydawało mi się, że cofnęłam się w czasie, kiedy jako mała dziewczynka słuchałam niesamowitych legend z odbiornika radiowego. I może ktoś z Was powie, ale przecież są miliony takich audiobooków cóż w tym takiego nadzwyczajnego? 

A no właśnie sposób podania i magia dawnego przedstawiania wierzeń ludowych. Nie jest to "papka" z jaką możemy się spotkać w sieci, nie jest to odklepany tekst. To tak jakbyśmy dotykali magii, uszami, wyobraźnią i wszelkimi zmysłami. 

Lubię taką formę, to niesamowicie uwrażliwia na piękno historii i tradycji, a w dzisiejszych czasach mało tej wrażliwości. Zerknijcie koniecznie, cały cykl znajdziecie na www.pasaze.com.pl w zakładce "Multimedia" lub bezpośrednio KLIK

Brak komentarzy:

Miło mi, że poświęcasz swój cenny czas na napisanie tych kilku słów.
Dziękuję.

Obsługiwane przez usługę Blogger.