Kup podręczniki i wyprawkę bez wychodzenia z domu.


Wyprawka szkolna, potrafi nieźle nadszarpnąć rodzinny budżet, szczególnie gdy mamy w domu więcej niż jedno dziecko.
 Przecież rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się nie tylko z zakupem podręczników. Jesienne ubranka (dzieci ciągle rosną), obuwie (szkolne i nie tylko), plecaki, akcesoria szkolne:  zeszyty, ołówki, bloki, farby, kredki itp. Jednak to właśnie książki są największym wyzwaniem i obciążeniem dla wielu rodziców.
Jak ogarnąć ich zakup, aby było w miarę tanio (bo bardzo tanio nigdy nie będzie ;))  i sprawnie, a ostateczny rachunek "wyprawkowy", nie wywołał u nas stanu przed zawałowego?


Podpowiem Wam, jak można sobie w tym zadaniu troszkę pomóc.

Jeśli chodzi o zakup podręczników to z doświadczenia wiem, że zakup w internecie jest : i wygodny, i lżejszy dla kieszeni. Ale do takich zakupów też należy się przygotować.

1. Zrób dokładną listę.
Nie tylko podręczników, ale też wszystkich przyborów, akcesoriów i np. przy młodszych dzieciaczkach, ubranek, które będzie potrzebowała pociecha. Ułóż ją według kategorii, a przy większej liczbie dzieci, ułóż odpowiednią dla każdego z nich. ( Tu moja lista dla pierwszoklasisty)
Podręczniki w klasach I-III sprzedawane są w kompletach więc lista nie będzie długa, ale już w starszych klasach, tak prosto nie będzie.

2.Przejrzyj i porównaj oferty księgarni internetowych.
 ... nie kupuj w pierwszym lepszym , a szczególnie wysoko pozycjonowanym przez Google sklepie z podręcznikami. Możesz też skorzystać z porównywarek, ale pamiętajcie, to że cena pojedynczego podręcznika jest w danej księgarni tańsza nie świadczy o tanich kosztach całej wyprawki podręcznikowej.
Zwróć uwagę na: koszty wysyłki, możliwości odbioru osobistego, lub promocje czy kody rabatowe (w niektórych księgarniach można zdobyć punkty lojalnościowe, które przy kolejnych zakupach obniżają rachunek, bierzcie takie oferty pod uwagę).
...ale nie wertuj miliona stron bo zwariujesz i stracisz mnóstwo czasu, wybierz góra 5 ofert i sprawdź, która najbardziej Ci odpowiada.

3.(Często) Więcej w jednym  miejscu = się taniej i szybciej.
Są księgarnie internetowe, które oferują nie tylko książki i zakup podręczników. Coraz więcej z nich, ma w swojej ofercie pozostałe produkty szkolne, począwszy od plecaków, skończywszy na temperówce.
Przejrzyj i te kategorie na stronie, możliwe że znajdziesz ofertę tanich zeszytów , lub fajny piórnik za małe pieniążki, a koszt wysyłki będzie jedne lub wyniesie zero bo przy większych zakupach księgarnie zwalniają z  płatnej wysyłki.
Nie kupuj wyprawki w wielu księgarniach , koszty wysyłki bywają zabójcze!!!

4. A może Kupuj z innymi rodzicami.
Warto umówić się z innymi rodzicami z klasy pociechy i zrobić zakupy w internecie wspólnie, hurtowe zakupy u dobrych sprzedawców pozwalają obniżyć koszty nawet do 15%  a czasem i więcej.
Ale zawsze sprawdźcie wspólnie kilka ofert.

5.Stawiaj na wygodę.
Lubię gdy strona, na której przeglądam ofertę i robię dość ważne zakupy(a wybór podręczników to niewątpliwie ważna sprawa) jest przejrzysta, intuicyjna i nieskomplikowana.
Fajnie, jeśli mamy możliwość, różnych metod przeglądania oferty.  Klarowna i trafna wyszukiwarka lub jasne kategorie z podziałem: SZKOŁA>> KLASA>>PRZEDMIOT >> ew. Wydawnictwo, pomogą zaoszczędzić czas i nie nadszarpną żyłki cierpliwości. Jednym z takich miejsc jest mi. moja ulubiona podstrona na TaniaKsiążka.


Nie nadwyrężam się, w poszukiwaniach interesujących mnie książek, co jest wielkim plusem, w moim zabieganym planie dnia.


6. W komplecie taniej (ale nie zawsze).
I nie chodzi mi tu tylko o zestawy podręcznikach I- III. W starszych klasach często do jednego przedmiotu mamy zestaw książek + ćwiczenia, duża ilość księgarni oferuje tańszy zakup takiego pakietu.
Szczególną uwagę zwróć na  zestawy do nauki języków obcych, niektóre księgarnie sprzedają dodatkowe płyty do słówek czy  testy (które nie zawsze są potrzebne), podnosząc cenę kompletu co staje się kolosalną  sumą w ostatecznym podliczeniu.
Szukaj ofert łączonych i podręczników w komplecie, ale tylko tych które dziecko realnie wykorzysta w szkole i do nauki,  nie narażaj się na niepotrzebne koszty.

7. Rozłóż zakupy w czasie
Nie czekaj z zakupami.do września, większość księgarni czeka wtedy na dostawy od wydawców ,bo brakuję im już większości podręczników. Nie narazisz siebie i dziecka na stres.
Najlepiej byłoby rozłożyć te zakupy na przestrzeni czterech miesiący,  począwszy od teraz, skończywszy na wrześniu. Możesz zaplanować to tak, aby całej wyprawki nie robić z jeden wypłaty, podejrzewam, że mało kogo na to stać.
Warto też, prosić nauczycieli o listę podręczników (przynajmniej tych starszych klas ) już w połowie czerwca. W tym czasie (czerwiec - pierwsza połowa lipca oraz początek września) podręczniki są najtańsze. (chociaż nie jest to regułą ) Ale już teraz, warto rozejrzeć się za niektórymi podręcznikami np: do języków obcych.
Rozkładając zakup wyprawki w czasie zmniejszamy ryzyko bankructwa.


Sama poza netem (już w czerwcu) często kupuję zeszyty, bloki, okładki i mniejsze przybory, ołówki, gumki itp. np. przy okazji zakupów w hipermarketach , mieszkam w małej miejscowości i nie mam dostępu do sklepów papierniczych non stop. Dlatego robię takie zakupy  przy okazji innych wypadów do miasta. Zawsze mam na oku szkolne dodatki i bywa, że wpadną niezłe promocje.
 Gdy sklepy mają na półkach letnią oferty, na dziale szkolnym ceny nie są zawyżane, a końcówki serii, lub ostatnie sztuki wypychają za śmiesznie niskie ceny.  Oszczędzam czas i paliwo.


I na koniec moja mała podpowiedź dla rodziców którzy chcą zaoszczędzić na wyprawce (nie piszę teraz o podręcznikach).
Wyprawka z ulubionym bohaterem kreskówki, czy filmu , fajnie wygląda, ale zawsze jest droższa od przyborów "zwykłych", a nierzadko dużo gorszej jakości. Poza tym dzieciakom szybko zmieniają się "poglądy" i w połowie roku szkolnego potrafią domagać się zeszytów, piórników z nowym idolem.
I jedna z moich kluczowych zasad. Chcesz zaoszczędzić? Nie rób zakupów  z dzieckiem- one mają niezwykły dar przekonywania i potrafią urobić rodzica, na najmniej potrzebne zakupy szkolne.

Trzymam kciuki, w niełatwej sztuce zakupu podręczników i wyprawki na nowy rok szkolny.
A tymczasem, udanych nadchodzących wakacji.




8 komentarzy:

  1. ja tam jednak wole chodzić do księgarni pooglądać książki zobaczyć jaka cena a potem w internecie porównuje i najczęściej w internecie jest taniej...

    OdpowiedzUsuń
  2. uwielbiam robić zakupy internetowe. do księgarni mam daleko i nie ma nic fajniejszego niż możliwość wybrania, kliknięcia i czekania popijając kawkę na paczkę. Bez łażenia godzinami, dźwigania siat itd. A wyszukiwarka na tej stronie którą podałaś, jest super. Lubię jak jest przejrzyście.

    OdpowiedzUsuń
  3. My też nie teraz co podręczniki co zwykłe książki kupujemy w Internecie tylko na nieprzeczytane.pl bo jest najtaniej z tego co zauważyłyśmy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niedługo skończy się kupowanie podręczników... U mnie to już ostatni rok - od IV klasy eM będzie miał książki bezpłatnie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wielu nauczycieli i tak nie korzysta z podręczników więc po do je kupować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja się z tym nie spotkałam. Chociaż znając życie zapewne byłoby tak że rodzic nie kupi, a nauczycielowi się odwidzi i uczeń dostaje po piętach. 😉

      Usuń
  6. Wygodne i szybkie zakupy gwarantują nam dziś przede wszystkim tanie księgarnie internetowe. Podręczniki zawsze kupuję tam w bardzo dobrych cenach, a musisz wiedzieć, że jestem mamą trzech córek w wieku szkolnym, tak więc możliwość zakupu tańszych pomocy naukowych bardzo ułatwia mi codzienne funkcjonowanie.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że poświęcasz swój cenny czas na napisanie tych kilku słów.
Dziękuję.

Obsługiwane przez usługę Blogger.